
| Main Ref. | Anonymous, 2000 (Ref. 35509) |
|---|---|
| Name used | Peristedion ecuadorensis |
| Catalog No. | ISH 1979-1968 |
| Locality | Position: Brasilien; Salinity: 34,395% |
| Station | 104/68 |
| Year | 1968 |
| Water depth | 800 m |
| Coordinates | In decimal: -22.50, -40.12 |
| Length | 20 cm TL |
| Collector | Expedition |
| Gear | BT 140´ |
| Museum | ISH |
| Date | 1968-03-09 |
| Temperature | 5 °C |
| Range | 20 |