
| Main Ref. | Anonymous, 2000 (Ref. 35509) |
|---|---|
| Name used | Diaphus bertelseni |
| Catalog No. | ISH 1611-1968 |
| Locality | Temp. In 284m; Sal. 35.685 in 285m |
| Station | 29-II/68 |
| Year | 1968 |
| Water depth | 240 - 220 m |
| Coordinates | In decimal: -35.22, -49.37 |
| Length | 4.3 cm SL |
| Collector | Expedition |
| Gear | CMBT 1600 |
| Museum | ISH |
| Date | 1968-02-15 |
| Salinity | marine |
| Temperature | 15.45 °C |
| Range | 3.2 - 5 |
| Identifier | Dr. G. Krefft |