
| Main Ref. | Anonymous, 2000 (Ref. 35509) |
|---|---|
| Name used | Derichthys serpentinus |
| Catalog No. | ISH 3481-1979 |
| Locality | 4,12°C in 750m/ Sal.: 34.958 (750m) |
| Station | 6358/79 |
| Year | 1979 |
| Water depth | 820 - 800 m |
| Coordinates | In decimal: 36.41, -74.73 |
| Length | 18.5 cm TL |
| Collector | Dr. M. Stehmann |
| Gear | 140'-BT |
| Museum | ISH |
| Gazetteer | südl. Chesapeake Bay |
| Date | 1979-10-28 |
| Temperature | 4 °C |
| Identifier | VIMS |