
| Main Ref. | Anonymous, 2000 (Ref. 35509) |
|---|---|
| Name used | Bathophilus nigerrimus |
| Catalog No. | ISH 523-1968 |
| Locality | Temp. In 575m: 9,08°C; Sal.: 35,108o% in 575m |
| Station | 11-III/68 |
| Year | 1968 |
| Water depth | 580 - 560 m |
| Coordinates | In decimal: 16.13, -22.37 |
| Collector | Expedition |
| Gear | CMBT 1600 |
| Museum | ISH |
| Date | 1968-01-29 |
| Salinity | marine |
| Temperature | 9.08 °C |
| Identifier | Dr. Bertelsen |